Praktyczna kostka sensoryczna

Wiek niemowlęcy zaczyna się od piątego tygodnia życia i kończy z upływem dwunastego miesiąca. To piękny i wymagający okres, w którym maluch robi wielkie postępy. Mózg dziecka nieustannie się rozwija i tworzy nowe połączenia neuronowe, które zaowocują w przyszłości. Na tym etapie warto wspomagać dziecko w nauce nowych umiejętności, przez podawanie mądrych zabawek.

Od jakiego wieku są kostki sensoryczne?

kostka sensoryczna dla niemowlątTo, co każdy rodzic może zrobić najlepszego dla swojego dziecka, to dać mu miłość, wychowanie i edukację. Wyposażony w te trzy elementy, na pewno sobie w życiu poradzi. Pierwsze miesiące życia dziecka są bardzo ważne, gdyż maluch uczy się panować nad własnym ciałem i doskonali umiejętności motoryczne. Przede wszystkim chodzi o rączki i paluszki, które uczą się chwytać. Na tym etapie wszystko co znajdzie się w małych rączkach będzie lądowało w buzi. Na pewno świetnie się sprawdzi kostka sensoryczna dla niemowląt, która we wszechstronny sposób pobudza dziecko do rozwoju. Dostarczanie bodźców małemu człowiekowi jest bardzo ważne, gdyż to stymuluje jego mózg do pracy, której efektem są nowe umiejętności. Kostki sensoryczne mogą być wykonane z miękkiego pluszu lub bawełny, które są wypełniona bezpieczną i antyalergiczną włókniną. Do brzegów kostki są doszyte ciekawe elementy, które mogą szeleścić, piszczeć czy grzechotać. Takie przedmioty skutecznie zwracają uwagę dziecka i uczą koncentracji. Mogą to być  grzechotki, szmatki z wszytą wewnątrz folią, gumowe kółeczka czy kolorowe tasiemki. Dzieci mogą takimi kostkami bawić się na leżąco lub w pozycji na brzuszku. Jeżeli ustawimy kostkę w niewielkiej odległości od malucha, to z pewnością będzie on chciał się do niej zbliżyć i jej dosięgnąć, co będzie świetną motywacją do poruszania się. Żywe i ciekawe kolory oraz wielorakie faktury zabawek doczepionych do kostki będą dzieci intrygować.

Przeważnie pierwsze kostki sensoryczne można maluchowi dawać, kiedy uczy się chwytać, czyli jak ma około trzech – czterech miesięcy. Na początek najlepsze będą miękkie kostki sensoryczne, aby w razie upadku w pozycji na plecach, maluch nie zrobił sobie krzywdy. Dla nieco starszych dzieci lepsze będą drewniane kostki lub wykonane z tworzywa sztucznego, które każdy bok mogą mieć wykonany z innego materiału.