Zdrowe ciastka z płatków jaglanych

 

Wiele osób sięga po kupne słodycze z przyzwyczajenia i najczęściej nie są to zdrowe propozycje. Na rynku jest mnóstwo ciastek czy batonów, które w swoim składzie zawierają biały cukier, częściowo utwardzone tłuszcze trans, olej palmowy czy wzmacniacze smaku i zapachu. Z pewnością nikt nie chce ich świadomie spożywać, dlatego warto sięgać po naturalne słodycze.

Co zrobić  płatków jaglanych?

wyśmienite ciastka z płatków jaglanychMyśląc o prosie, większość z na ma na myśli kaszę jaglaną, która powstaje z tego zboża. Jest bardzo zdrowa i bogata w cenne witaminy i minerały, dlatego też warto po nią jak najczęściej sięgać. Jednak z prosa wytwarza się także płatki jaglane, które powstają przez sprasowanie całych ziaren prosa. Są one równie wartościowo i dodatkowo mają neutralny smak, dzięki czemu będą pasować do wielu zastosowań. Przede wszystkim płatki jaglane może dodać do jogurtu, ulubionego musi, owsianki czy zrobić z nich ciastka. Płatki świetnie zastąpią mąkę, zatem będą one w lekkiej i dietetycznej wersji. Żeby zrobić wyśmienite ciastka z płatków jaglanych będziemy potrzebowali jedynie kilka składników. Samo ich przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut plus piętnaście – dwadzieścia minut pieczenia. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na ciastka jaglane, które można wykonać z kaszy lub płatków. Do jednego z nich potrzebne są płatki jaglana, jajka, wiórki kokosowe, masło, proszek do pieczenia lub soda oczyszczona, ksylitol, miód czy dowolny inny słód i ewentualne bakalie. Przed rozpoczęciem produkcji ciastek należy płatki chwilę namoczyć w mleku, aby utworzyły miękką papkę. Wszystkie składniki się łączy i krótko wyrabia na jednolitą maskę. Następnie formuje małe kuleczki, lekko zgniata i układa na blasze do pieczenia. W piekarniku muszą spędzić około piętnastu minut, po czym trzeba je wyciągnąć i ostudzić.

Jak widać przygotowania ciastek z płatków jaglanych jest banalnie proste i każdy sobie z nim poradzi. Po ostygnięciu należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie straciły swojej świeżości. Dzięki dodatkowi wiórek kokosowych, ciastka pięknie pachną i są kruche. Z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla ciastek owsianych. Można je spożywać na drugie śniadanie, jako przekąskę w ciągu dnia lub serwować gościom podczas wizyty.