Wybór kompetentnego dietetyka

Dietetyk jest to osoba pełniąca rolę specjalisty z zakresu wpływu żywności oraz żywienia na ludzkie zdrowie. Dietetycy zajmują się uczeniem zdrowego odżywiania, a także opracowują profesjonalne zalecenia żywieniowe, zarówno dla osób zdrowych, jak i mających różne choroby (w tym otyłość oraz nadwaga). Warto wiedzieć, jakie są typy dietetyków, a także jakimi kryteriami kierować się w czasie wyboru.

Cechy dobrego dietetyka

kompetentny i najlepszy dietetyk - krakówDo głównych zadań dietetyków zalicza się między innymi określenie działania składników pokarmowych na funkcjonowanie organizmu, badanie jakości produktów żywnościowych, ustalanie planów żywieniowych dla osób indywidualnych oraz dla całych grup osób. Z pomocy dietetyków korzystają zarówno szpitale, poradnie dietetyczne, jak i poradnie specjalistyczne. Oprócz tego siłownie, kluby fitness czy na przykład firmy zajmujące się żywnością specjalnego przeznaczenia. Jeśli interesuje nas wyłącznie kompetentny i najlepszy dietetyk – kraków jest odpowiednim miastem do wybrania specjalisty. Pierwszą grupą dietetyków są dietetycy kliniczni, którzy zajmują się tematem żywienia w czasie choroby. Odpowiednie żywienie ma za zadanie nie dopuścić do rozwoju choroby, zapobiegać stanom zaostrzenia, przyspieszać leczenie, a także rekonwalescencję pacjentów. Kolejnym typem są dietetycy sportowi, którzy doradzają osobom podejmującym aktywność ruchową, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Niezbędna jest zarówno pomoc w zakresie zdrowego odżywiania, jak i łączenia treningów z dietą czy suplementacją. Trzecią grupą są psychodietetycy, którzy zajmują się leczeniem niedowagi, a także otyłości. Nie jest to ani psycholog, ani psychiatra, jednakże posiada niezbędną wiedzą psychologiczną. Psychodietetyk ma za zadanie odnaleźć żywieniowe oraz poza żywieniowe powody nieodpowiedniego odżywiania się, unikania jedzenia czy przejadania się.

Dostęp do porad dietetyków jest bardzo łatwo dostępny. Z tego powodu ich jakość również jest bardzo zróżnicowana. Różnice między dietetykami, którzy ukończyli studia kierunkowe, a osobami po kursach są ogromne. Taka osoba nie będzie także nam zalecała ogólnej diety, a jedynie przygotuje taką, która będzie dla nas indywidualnie dopasowana, z uwzględnieniem wieku, płci, schorzeń, trybu życia, preferencji żywieniowych, a nawet możliwości finansowych.