Hydroizolacja na tarasie krok po kroku

 

Jeśli budując dom zdecydujemy się również na posiadanie tarasu ważne jest aby dopilnować wszystkich prac wykończeniowych związanych z jego budową. Prawidłowo wykonany taras oraz jego odpowiednia izolacja zagwarantuje nam, że taras będzie trwały i wytrzymały na wszelkie warunki atmosferyczne.

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację na tarasie?

hydroizolacja tarasuTras to miejsce gdzie w lato chętnie wypoczywamy. Jednak jest to również miejsce najbardziej narażone na bezpośrednie działanie wszystkich warunków atmosferycznych. Opady deszczu, śnieg, silne promienie słoneczne, zmiana temperatur. Wszystko ma wpływ na to jak wygląda nasz taras. Jednak największym wrogiem tarasów, a nawet i niektórych balkonów jest wnikająca wszędzie wilgoć. Wilgoć spowodować może między innymi korozję ważnych elementów konstrukcyjnych budynku oraz rozwój chorobotwórczych grzybów, a nawet pleśni. Warto mieć to na uwadze podczas budowy. Szczególnie jeśli taras ma znajdować się na piętrze. Nieodpowiednie zabezpieczenie tarasu wiąże się między innymi z bardzo kosztownym remontem od podstaw, gdyż zła hydroizolacja lub jej brak powodują zmiany których nie da się odwrócić. Zabezpieczenie tarasu może być wykonane zarówno w nowym jak i starym budynku. Aktualnie jest dostępnych wiele nowoczesnych metod które mają za zadanie skutecznie chronić nasz taras. Aby hydroizolacja tarasu lub balkonu była skuteczna należy po kolei wykonywać wszystkie czynności. Samo przygotowanie podłoża ma tu bardzo ważną rolę. Nawierzchnia powinna być wyrównana, jeśli istnieją jakieś pęknięcia należy użyć masy naprawczej po tym należy wszystko zagruntować. Kolejny krok to montaż narożników i profili. Różniej należy zamontować wszystkie elementy blacharskie. Ostatnim etapem jest hydroizolacja.

Najważniejszy etap prac na tarasie jest dokładne rozłożenie izolacji na całej powierzchni. Bez znaczenia jest to jaki materiał wybierzemy może to być zarówno folia jak i płynna guma. Bardzo istotne jest prawidłowe rozprowadzenie i odpowiednie zabezpieczanie narożników, krawędzi czy łączeń ścian budynku. To w tych miejscach najczęściej gromadzi się woda.