Czy warto wybierać koszulki z merynosa?

Na rynku możemy znaleźć odzież opartą na surowcach należących do odległych kategorii. Choć wciąż sporą część rynku zajmują ubrania wykonane z tradycyjnej bawełny, coraz częściej wybierana jest odzież wykonana z wełny merynos. Wyróżnia się ona wysoką jakością oraz niepowtarzalnymi właściwościami, które mają wpływ na jakość użytkowania. Czy warto kupować koszulki wykonane z takiej wełny? Jakie parametry wyróżniają koszulki z wełny merino na tle innych rodzajów koszulek?

Zalety koszulek wykonanych z wełny owiec merynosów

merynos koszulkaWełniane ubrania przez laty nie były popularne. Obecnie jednak wracają do łask i aktywnie zdobywają wymagający rynek. Należy jednak mieć świadomość, że surowcem zyskującym na popularności nie jest klasyczna wełna, a jej szlachetna odmiana, uzyskiwana od owiec merynosów. Ten gatunek owiec pochodzi z Azji, jednakże obecnie jest spotykany na kilku różnych kontynentach. Producentów wysokiej jakości odzieży interesuje w szczególności odzież wykonana z wełny owiec żyjących na Antypodach. Wynika to z panującego tam klimatu oraz przystosowania owiec merynosów do skrajnych warunków pogodowych. Sekret tkwi w niepowtarzalnej budowie runa merynosów, a w szczególności specjalna przestrzeń zatrzymująca powietrze. W efekcie tworzona jest bariera, która w zimie chroni przed mrozem, natomiast w lecie przed upałami. Jeżeli interesuje nas merynos koszulka będzie dobrym zakupem. Dodatkowo doskonałej izolacji termicznej towarzyszy również wysoki poziom oddychalności materiału. Istotny jest także sposób radzenia sobie z potem. Wełna merino ma specjalną zdolność absorbowania wilgoci, która następnie jest wypychana na zewnątrz. W efekcie bielizna wykonana z wełny merynosów będzie izolować od warunków zewnętrznych nawet w razie zawilgocenia. Dzięki temu nie powinniśmy przemarznąć latem i jednocześnie latem doświadczymy przyjemnego wrażenia chłodu.

Jednym z atutów wyróżniających wełnę merynosów na tle innych rodzajów koszulek, jest zdolność do samooczyszczania oraz specjalne właściwości antybakteryjne. W efekcie koszulka nie będzie chłonęła nieprzyjemnych zapachów, co pozwoli na długie jej użytkowanie. Tkanina ta jest także bardzo lekka i szybko schnie, dzięki czemu proces prania nie powinien być dla nas uciążliwy. Za główną wadę wełny uznaje się jej cenę, jednak zakup takiej odzieży będzie inwestycją na długi czas, jeżeli odpowiednio o nią zadbamy.