Wybieramy akumulatory żeliwe do łodzi

Wielu właścicieli łodzi staje przed dylematem jaki akumulator wybrać w czasie wymiany. Wybór w sklepach jest ogromny, w związku z czym konieczne może okazać się zapoznanie nie tylko z dostępnymi na rynku modelami, ale jednocześnie uzyskanie informacji jakie modele najlepiej się sprawdzają i co będzie korzystnym zakupem.

Korzystamy ze wzmocnionych akumulatorów żelowych

wzmocnione akumulatory żelowe do łodziWybór rodzajów akumulatorów do łodzi jest bardzo obszerny i możemy wybrać zarówno akumulatory GEL (żel, kwasowo-ołowiowy), AGM (zwane żelowymi), ACID (kwasowe), litowo-żelazowo-fosforanowy czy litowo-jonowe. Dobrym wyborem mogą być wzmocnione akumulatory żelowe do łodzi. Akumulatory GEL w których kwas siarkowy z dodatkiem krzemionki tworzy elektrolity o konsystencji żelu. Zaletą tego rozwiązania jest pełna szczelność, ponieważ kwasy nie parują, dodatkowo może pracować w każdej pozycji, ma małe samo rozładowanie, a także jest bardziej odporny na wysokie temperatury, wstrząsy oraz wibracje. Akumulatory AGM, zwane żelowymi, są to akumulatory kwasowo-ołowiowe, w których separatory między elektrodami ołowiowymi są wypełnione matą szklane oraz nasączone kwasem siarkowym. Technologia ta jest nieco tańsza, niż GEL, a jednocześnie zapewnia pełną szczelność. Dodatkowo przyczyniła się do zwiększenia mocy akumulatorów, co jest niezwykle ważne dla nabywców. Dodatkową zaletą takiej technologii jest praca ciągła na dużych prądach, również przekraczających C3. Warto także pamiętać o kilku zasadach w czasie zakupu akumulatorów. Im większą mają one pojemność, tym dłuższa będzie ich żywotność z powodu mniejszego rozładowania. Nie warto kupować akumulatorów, które będą dokładnie dopasowane pojemnością, lepiej przewymiarować go o 50% potrzebnej mocy. Dodatkowo do łodzi nie należy używać akumulatorów samochodowych, ponieważ są to akumulatory rozruchowe oraz nie nadają się do głębokiego rozładowania. Należy także pamiętać, że wraz z szybkością więcej się pali, a to będzie przekładało się na mniejszą odległość do pokonania, przy czym na wodzie musimy mieć świadomość wyższych oporów.

Podsumowując, współcześnie akumulatory do łodzi wykonywane są w różnych technologiach oraz z zastosowaniem różnorodnych rozwiązań. Z tego powodu niezwykle ważne jest to, aby wybierać wzmocnione akumulatory, które będą doskonale służyły w przypadku łodzi. Warto zdecydować się na przykład na wzmocnione akumulatory żelowe, które charakteryzują się bardzo pozytywnymi właściwościami.