Cele stosowania pessarów ginekologicznych

Kiedy ginekolog doradza kobiecie w ciąży założenie pessara, często wywołuje to strach i nieufność. W przypadku ciąży złożonej przy użyciu tego urządzenia można uniknąć poronienia i urodzić zdrowe dziecko. Co to jest pessar porodowy? Jakie są wskazania do jego zainstalowania? Czy może zaszkodzić zdrowiu przyszłej matki lub płodu? Na pewno jest lepszą alternatywą niż operacja.

Pessar położniczy i jego stosowanie

najlepszy perforowany pessar kostkowyZe względu na konstrukcję pessar położniczy często nazywany jest pierścieniem ginekologicznym. Jednak we współczesnej praktyce klinicznej szeroko stosowane są różnorodne kształty i modele. Decyduje o tym ich konkretny cel.Należy zaznaczyć, że urządzenia te znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, jednak materiał ten służy do korygowania wad fizjologicznych u kobiet, które utrudniają przebieg ciąży. Najlepszy perforowany pessar kostkowy jest wykonany z hipoalergicznego materiału. Jego cechy konstrukcyjne nie uwzględniają możliwości uszkodzenia narządów płciowych kobiety w ciąży podczas noszenia i podczas zabiegów ginekologicznych. Wprowadzono również pewne zmiany w pessarach stosowanych w ginekologii i urologii, ale w szczególnych przypadkach można je stosować również przy porodzie. To urządzenie jest lepszą alternatywą dla operacji szyjki macicy. Wskazania do założenia pessara to także otwarcie szyjki macicy po przebytym poronieniu i groźba przerwania ciąży. Pessar utrzymuje szyjkę macicy zamkniętą przez czas ciąży, obniża ciśnienie szyjki macicy. O możliwości założenia pierścienia ginekologicznego decyduje lekarz obserwujący ciążę. Jednocześnie brane są pod uwagę wyniki obiektywnego badania szyjki macicy oraz informacje z kilku badań instrumentalnych. Rodzaj i kształt pessara położniczego również dobiera lekarz ginekolog na podstawie indywidualnych cech anatomicznych pacjentki. Pessar kupuje się na indywidualne zamówienie.

W zastosowaniu ginekologicznym i położniczym pessary zaczęto stosować już dawno temu. Ta metoda podtrzymywania ciąży wykazuje dużą skuteczność, bo w ponad osiemdziesięciu procentach przypadków ciąża kończy się pomyślnie. Przed wynalezieniem pessara lekarz musiał dostosować położenie szwów na szyjce macicy, a ta manipulacja jest dość trudna i odbywa się w znieczuleniu ogólnym.