Głównym celem każdej działalności gospodarczej jest generowanie zysku i jego pomnażanie. Na taki efekt składa się mnóstwo szczegółów oraz właściwych decyzji w zakresie bieżących zadań, sprzedaży jak i przyszłych inwestycji.
Po co wykonywać restrukturyzację w firmie?
Widmo upadłości z pewnością przeraża wielu przedsiębiorców, dlatego też bronią się przed nim na różne sposoby. Dopóki samodzielne działania przynoszą pozytywny skutek, to warto je stosować. Jednak kiedy w firmie zostaje utracona płynność finansowa, to fakt bankructwa staje się coraz bardziej realny. Można się przed nim skutecznie chronić, ponieważ restrukturyzacja w firmie pozwala przedsiębiorcom zyskać czas na wprowadzenie niezbędnych zmian w strukturach, a także na negocjacje z wierzycielami. Jednak trzeba pamiętać, że proces restrukturyzacji można wprowadzić w określonych sytuacjach i firmach, które choć utraciły płynność finansową, to są w stanie regulować bieżące zobowiązania. Zgodnie z danymi Monitora Sądowego i Gospodarczego w tym roku wszczęto restrukturyzację w prawie tysiąc trzystu firmach i głównie w sektorze rolnictwa. Sytuacja w firmie może się zmienić bardzo szybko, konieczną są tylko właściwie podjęte decyzje, które wpływają na procesy kształtujące działalność. Właściwie przeprowadzona restrukturyzacja daje szanse przedsiębiorcy na wyjście z kryzysowej sytuacji i odbudowanie pozycji na rynku. Obejmuje ona kompleksowe działania, mające na celu poprawę efektywności działalności i lepszego wykorzystania zasobów.
Z pewnością podjęcie decyzji o wdrożeniu procesu restrukturyzacji nie jest prosty, bo uczestniczy w nim wiele zewnętrznych podmiotów. Jednak w niektórych przypadkach okazuje się koniecznością i jedyną szansą na uchronienie się przed upadkiem.