Bezpieczny transport – pasy zabezpieczające ładunek

Transport większych rzeczy takich jak meble czy innych wielko gabarytowo rzeczy powierzamy zazwyczaj firmie transportowej, która na co dzień zajmuje się przewożeniem i ma do tego odpowiednie samochody, przyczepy oraz odpowiednio zabezpiecza transportowane ładunki, tak aby podczas jazdy nie doznały one żadnej szkody, a tym bardziej, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi.

Pasy zabezpieczające ładunek podczas transportu

transportowy pas do zabezpieczenia ładunkuJednak często ze względu na dość wysokie ceny usług firm transportowych, decydujemy się na przewożenie rzeczy na własną rękę w przyczepie samochodowej bądź – jeśli mamy – w półciężarówce. Wówczas trzeba jednak pamiętać, aby jak najlepiej zabezpieczyć przewożone rzeczy i nie korzystać z byle jakich sznurków czy taśm, które nie są przeznaczone do profesjonalnego zabezpieczania transportu. Niestety na drogach regularnie widuje się prowizorycznie zabezpieczone rzeczy w przyczepie czy na pace półciężarówki, które sprawiają wrażenie jakby lada moment miały wypaść na jezdnię i spowodować potencjalne zagrożenie dla ludzi jadących za tak nieodpowiedzialnie zabezpieczonym ładunkiem. Dlatego jeśli zdecydujemy się na samodzielny transport większych rzeczy, potrzebny nam będzie transportowy pas do zabezpieczenia ładunku, który przeznaczony jest właśnie do tego typu celów. Pasy zabezpieczające są zrobione z bardzo trwałych i mocnych materiałów, które potrafią wytrzymać naprawdę ogromne obciążenia. Im szerszy jest pas, tym większe obciążenia znosi. Jeśli więc mamy coś cięższego do przewiezienia warto wybrać szeroki pas. Przy zakupie trzeba również sprawdzić czy dany pas ma odpowiedni atest. Jest to niezwykle ważne, bowiem wówczas mamy pewność czy konkretny pas spełnia wszystkie wymogi i normy, które powinien spełniać tego typu transportowy pas.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego i transportując rzeczy w przyczepie czy w półciężarówce jesteśmy odpowiedzialni za przewożone rzeczy, jeśli więc cokolwiek byłoby nieodpowiednio zabezpieczone i wypadło podczas jazdy robiąc szkody innemu uczestnikowi drogi, to na nas spada odpowiedzialność prawna za jego ewentualny uszczerbek na zdrowiu czy uszkodzony pojazd. Dlatego jeśli następnym razem będziemy chcieli przetransportować coś na własną rękę, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu.