Świeczka do kościoła dla zmarłego

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest swego rodzaju traumą i chyba każdy z nas doświadczył takiej sytuacji. Dla wielu osób jest to szczególnie ciężki moment, tym bardziej, jeśli chodzi o młodą osobę. Dziś w pogrzebach nic się nie zmieniło, są one takie same, jak lata temu, ale możemy zdecydowanie inaczej podejść do tej chwili w zakresie całej otoczki.

Zmarły i świeca

świeczka dla zmarłegoOd stuleci zapala się świecę przy osobie zmarłej. Jest to piękny zwyczaj, który dziś niestety zanika i niewielu o to dba. Tradycją jest, że gdy osoba umiera, lub nawet już odeszła z tego świata, przy jej łóżku zapala się świecę. W tradycji jest to światło, które ma zaprowadzić taką duszę do wieczności. Warto zadbać, aby taka świeczka dla zmarłego była w zasięgu ręki, ponieważ nikt z nas nie zna dnia, ani godziny. Trzeba zatroszczyć się o to, aby śmierć naszych bliskich była piękna, jak to czasami się mówi. Takie świece, zdobne w różne wzory, często są zanoszone do kościołów i tam w ten sposób przyozdabiana jest cała uroczystość. Świeca to symbol światła, dlatego warto zadbać, aby to światło zapłonęło dla naszych bliskich zmarłych, ale nie tylko bliskich. Dziś możemy taką świecę zakupić za pomocą Internetu, nie musimy udawać się do sklepów z pamiątkami, dewocjonaliami. Szukamy konkretnej świecy w sieci i wystarczy ją zamówić na nasz adres, lub też adres kościoła, który chcemy w ten sposób wesprzeć.

Pogrzeb to zawsze wydarzenie, które prowadzi nas do nostalgii i swego rodzaju zastanowienia się o tym, jak krótkie i kruche jest to życie. Warto jednak sprawić, aby ta pomoc dla osób odchodzących z tego świata, była jak najlepsza. Mówi się, że świeca, która płonie przy zmarłym, jest dla niego pomocą. Warto o taką pomoc dziś zadbać, przypomnieć sobie o tej tradycji, która jest przecież piękna.