Chemiczno-fizyczne właściwości maceratów olejowych

Stosowane w ziołolecznictwie farmaceutycznym i kosmetycznym, oleje macerowane lub oleolity to preparaty ekstrakcyjne składające się z substancji czynnych rozpuszczonych w oleistym nośniku roślinnym (takim jak: oliwa z oliwek, słodkie migdały, orzeszki ziemne, sezam). Często otrzymuje się je w wyniku maceracji (30-90 dni) roślin w oleju.

Zastosowanie maceratów olejowych

maceraty olejoweWszystkie związki rozpuszczalne w oleju są w ten sposób przenoszone do utrwalonego oleju, który w konsekwencji uzyskuje dalsze działanie lecznicze. Oleolity i maceraty olejowe mają wiele zastosowań. Są na przykład doskonałe jako olejki do masażu lub jako dodatek do kremów do ciała i twarzy, ale można je też stosować zamiast kremu do ciała, po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. Ponadto, są one również stosowane w ziołolecznictwie farmaceutycznym i kosmetycznym jako preparaty stałe lub płynne do użytku wewnętrznego i/lub zewnętrznego. Preparaty stałe do użytku wewnętrznego (np. oleolity i krzemionka lub suchy ekstrakt z bambusa) mogą być dodawane do proszków lub jeszcze lepiej do mikronizowanej krzemionki. Umożliwia to przygotowanie i podawanie kapsułek zawierających oleiste płyny, z zaletą maskowania nieprzyjemnego smaku. Stosowane pojedynczo, oleolity są wykorzystywane ze względu na właściwości wynikające z rośliny i konkretnego oleju, z którym zostały wytworzone.

Na przykład olej z marchwi i olej z dziurawca pomogą zmniejszyć stan zapalny skóry lub przyspieszyć gojenie się oparzeń. Olej z nagietka i olej z dziurawca będą stosowane do łagodzenia i leczenia siniaków. Olej z arniki górskiej (Arnica Montana) jest doskonałym oleolitem do kosmetycznej pielęgnacji skóry, o właściwościach ściągających, przydatnych w przypadku skóry zanieczyszczonej i podrażnionej.