Polecany żłobek dla maluchów

W każdym duży mieście, takim jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Szczecin, działa nawet kilkadziesiąt żłobków, które mogą być placówkami publicznymi bądź też prywatnymi. Warto zaznaczyć, że uczestnictwo malucha w żłobku nie jest obowiązkowe, tak samo jak w przedszkolu. Jednakże pomimo to, bardzo wielu rodziców decyduje się na zapisanie swojej pociechy do nich.

Jak wyglądają żłobki?

żłobek w krakowie - wolne miejscaZ oferty żłobków najczęściej korzystają rodzice, którzy po skończonym urlopie macierzyńskim chcą lub muszą wrócić do pracy. Z tego względu oferta tychże placówek jest bardzo potrzebna, ponieważ umożliwia powrót do pracy osobom, które nie mają babci, mogącej się zająć maluchem do końca trzeciego roku życia. Niektórzy korzystają z usług niań, ale to nie zawsze dobre rozwiązanie, bo niesie ze sobą ryzyko. Na pewno sprawdzonym sposobem jest żłobek w Krakowie – wolne miejsca są udostępniane zaraz na poczatku roku w specjalnym systemie odpowiedzianym za prowadzenie rekrutacji do tychże placówek. Jeżeli tylko po skończeniu rekrutacji nadal są wolne miejsca, to osoby zgłaszające się później z chęcią zapisania do żłobka dziecka, mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie ich prośby. Jeżeli chodzi o standard opieki maluchów w żłobku, to jest on zachowany na najwyższym poziomie, ponieważ dziećmi zajmują się doświadczone panie opiekunki, które każdego dnia organizują dla nich atrakcyjne zajęcia rozwijające ich umiejętności. Podczas pobytu w placówce, który może się zacząć od godziny szóstej trzydzieści, maluchy mają zapewnione kompletne wyżywienie, składające się z trzech posiłków oraz w określonych godzinach mają zorganizowaną drzemkę lub czas na odpoczynek, jeżeli nie chcą spać. Niekiedy w żłobku są organizowane określone wycieczki czy wyjścia poza placówkę, które stanowią świetną atrakcję dla dzieci. Jeżeli natomiast chodzi o płatność, to zdecydowanie więcej kosztuje prywatny żłobek niż państwowy.

Każdego roku do żłobków w Krakowie zapisywanych jest dziesiątki tysięcy maluchów w wieku do trzech lat. Później idealny miejscem dla dzieci są przedszkola, które stanowią przygotowanie ich do nauki w szkole. Z pewnością korzystanie ze żłobka niesie ze sobą wiele korzyści, ale też wiąże się ze sporymi wydatkami, zwłaszcza jeżeli wybierzemy prywatną placówkę.