Zdrowa pasta tahini

Samodzielne gotowanie przynosi wiele satysfakcji, szczególnie jeżeli robimy to z zamiłowania i lubimy eksperymentować. Włączanie do kuchni nowych produktów jest doskonałym sposobem na poszerzanie swojego menu i też szukanie nowych smaków.

Jak stosować pastę sezamową?

pasta sezamowa tahini cenaO sezamie słyszał każdy, chociażby mając na myśli popularne sezamki. Te małe przysmaki znały chyba wszystkie dzieci już kilka dekad temu. Jednakże z tych małych ziarenek można też zrobić zdrową i smaczną pastę. Jest ona bardzo prosta w przygotowaniu, zatem jeżeli nie chcemy kupować gotowej, to można ją samodzielnie przygotować. Jedyne co jest potrzebne, to nasiona sezamu, patelnia i blender. W celu uzyskania jednolitej masy o konsystencji masła, należy sezam wielokrotnie mielić, aż powstanie płynna masa. Jeżeli uprzednio nasiona lekko podprażymy na patelni, to uzyskamy głębszy i intensywniejszy aromat. Co ciekawe, pastę tahini można przygotować z sezamu łuskanego, niełuskanego, a nawet z czarnego. Gotowy krem sezamowy będzie się różnić nie tylko kolorem, ale też smakiem i zapachem. Jeżeli interesuje nas pasta sezamowa tahini cena jej jest stosunkowo niska, gdyż już za około dwadzieścia – dwadzieścia pięć złotych kupimy słoiczek dwustu mililitrowy. Jeżeli chodzi o jej zastosowanie, to najczęściej stosuje się ją do przygotowania humusu, tradycyjnej potrawy kuchni arabskiej. Jest to pasta z ciecierzycy, w której głównym dodatkiem jest właśnie tahini. Sprawdza się także jako dodatek do zup, mięs czy nawet deserów.

Obecnie na rynku znajdziemy przynajmniej kilkunastu producentów pasty sezamowej. W większości przypadków jest ona naturalna, przygotowana wyłącznie z nasion sezamu i można na niej zaobserwować warstwę oleju sezamowego, który wydziela się z powstałej masy.