Na czym polega niezawodność natrysku ognioohronnego?

Stosowany zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zabezpiecza konstrukcje stalowe, żelbetowe. Choć zdarza się również, że pokrywa stropy z drewna. Wówczas tylko i wyłącznie przy zastosowaniu siatki, która tworzy ruszt dla powłoki izolacyjnej właśnie.

Cechy niezawodnego natrysku przeciwpożarowego

niezawodny natrysk przeciwpożarowyPosiada postać mas cementowych lub gipsowych, wypełnionych lekkim materiałem porowatym (który może ekspandować w warunkach wysokiej temperatury), np. perlitem, wermikulitem lub mineralnymi materiałami włóknistymi. Możliwa aplikacja na mokro lub na sucho. Pokrycie cienką oraz szczelną warstwą nawet małych elementów konstrukcji. Tworzenie izolacji – termicznej i akustycznej. Zabezpiecza bowiem prze nagrzaniem i ewentualnym pożarem, jak również tłumi wysokie dźwięki. Co istotne, przy niskich kosztach, daje nie tylko łatwość i szybkość użycia, ale także estetykę i możliwość pokrycia specjalnymi farbami nawierzchniowymi. Niezawodny natrysk przeciwpożarowy przede wszystkim chroni przed pękaniem, jest przyjazny dla środowiska i niedrogi. Ponadto daje optymalne zabezpieczenie, oszczędzając przy tym energię. Nie przepuszcza pary oraz zatrzymuje ciepło. Co ważne, odpowiednia grubość natrysku ogniochronnego daje zabezpieczenie konstrukcji stalowej bądź żelbetowej w przedziale: od R30, R60, R120, R240, aż do R360. W budownictwie lądowym najczęściej spotykane są jednakże wymagania zachowania nośności przez 60 minut (R60) lub 120 minut (R120). można: albo zostawić piankę (baranka), albo ją zeszlifować i pomalować. specjalnymi farbami akrylowymi. Dodatkowo warstwa natrysku, jaką trzeba podać, zależy od wielu czynników. Jest to przede wszystkim wymagana odporność ogniowa konstrukcji, współczynnik masywności elementów konstrukcji, temperatura krytyczna czy rodzaj używanego produktu. Ponadto powierzchnie zabezpieczone natryskiem ogniochronnym można zabudować płytami kartonowo-gipsowymi. Warto podkreślić, że natryski należą do tak zwanych biernych zabezpieczeń przeciwogniowych budynku. Przed aplikacją takiego produktu pamiętać należy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, które musi być czyste i suche.

Istnieje kilka sposobów ochrony przeciwpożarowej. Czynne to między innymi: System Sygnalizacji Pożaru, system wentylacji, system oddymiania czy instalację tryskaczową. Do biernych natomiast należą wszelkiego rodzaju opaski, kołnierze, masy i farby pęczniejące, ale również natryski ogniochronne właśnie.